05.07.2024r.
Powieści kryminalne poruszają wyobraźnię i wzbudzają dreszczyk emocji. Zbrodnia, zagadka, tajemnice - nic dziwnego, że wg badań Biblioteki Narodowej właśnie po publikacje tego typu Polacy sięgają najchętniej. Czy nauka, a konkretnie archeologia, może być równie ekscytująca? Podczas naszego wydarzenia postaramy się to udowodnić! Nasi goście będą mieli szansę wysłuchać prelekcji poświęconych m.in. badaniom ludzkich szczątków kostnych, archeologii sądowej oraz kryminalnych zagadek datowanych na pradzieje i średniowiecze. Poszukamy również wątków archeologicznych we współczesnych powieściach kryminalnych.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach tematycznych oraz w rodzinnej grze fabularnej dotyczącej zagadki archeologicznej.

PROGRAM WYDARZENIA

STREFA WYKŁADÓW
14.00 - uroczyste otwarcie wydarzenia
14.15-15.00 – Antropologia sądowa w rozwiązywaniu zagadek z przeszłości - dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska
15.10 – 15.40 – Czy w pradziejach popełniano przestępstwa? – Paweł Stachowiak
16.45 – 17.30 – Tajemnice grobu księcia żagańskiego Henryka Wiernego – dr Arkadiusz Michalak
17.45-18.30 – Archeologia represji hitlerowskich na Ziemi Lubuskiej - dr Paweł Konczewski
18.30- 19.00 – Nie tylko Agatha Christie. Archeologia w powieściach kryminalnych - Monika Kaczmarek

EKSPOZYCJA
15.50-16.30 – Śladami tajemnic z przeszłości – oprowadzanie po wybranych elementach ekspozycji muzealnej - Hubert Augustyniak (I tura)
17.30-18.10 – Śladami tajemnic z przeszłości – oprowadzanie po wybranych elementach ekspozycji muzealnej - Hubert Augustyniak (II tura)

STREFA WARSZTATÓW*
14.30-15.30 – Co można wyczytać z kości? – warsztaty rodzinne (prowadzenie dr Robert Dąbrowski)
15.45- 18.45 – Rekonstrukcja wyglądu twarzy na podstawie czaszki – warsztaty dla osób powyżej 16 roku życia (prowadzenie dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska)
17.45-18.45 – Co można wyczytać z kości? – warsztaty dla osób powyżej 16 roku życia (prowadzenie dr Robert Dąbrowski)

*Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Liczba miejsc ograniczona

STREFA ZABAWY
14.00-19.00 – Plac zabaw dawnych, kawa i ciasto
14.30-18.00 – Zaginiony jaguar – rodzinna gra fabularna

PATRONAT MEDIALNY
Radio Zachód, Akademickie Radio Index, Archeologia Żywa

Wydarzenie sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu miasta Zielona Góra w ramach realizacji zadania publicznego.